Лизгачки центар Алпенсија

Лизгачкиот центар Алпенсија

Лизгачкиот центар Алпенсија (на корејски: 알펜시아 슬라이딩 센터) е патека за санкање, боб санкање и скелетон која се наоѓа во зимското одморалиште и скијачки центар Алпенсија во Јужна Кореја, кој се наоѓа во областа на Пјонгчанг. Овој простор ќе биде домаќин на натпреварите во санкање, боб санкање и скелетот за 2018 Зимските олимписки Игри.

Капацитетот на гледалиштето на објектот е 7,000 (од кои 1.000 седишта и 6,000 на стоење).[1] Патеката е долга 2,018 метри, со цел да се одбележи годината на одржување на Олимписките Игри.[2] Неговата ширина изнесува 1.40 метри.

Лизгачкиот центар Алпенсија бил домаќин на натпревари од Светското Првенство во 2017 како тест настани за олимписките игри.

Наводи[уреди | уреди извор]

Dieser Artikel basiert auf dem Artikel Лизгачки центар Алпенсија aus der freien Enzyklopädie Wikipedia und steht unter der Doppellizenz GNU-Lizenz für freie Dokumentation und Creative Commons CC-BY-SA 3.0 Unported (Kurzfassung). In der Wikipedia ist eine Liste der Autoren verfügbar.